Mis on hüpoteeklaen?

Kas teie perre on tulemas uus liige ning on aeg elamispinda laiendada? Kas vajate lisaruutmeetreid pilvetapeediga lastetoa jaoks? Või olete lõpuks otsustanud oma vana unistuse teoks teha ja kolida mereäärsesse eramajja?

Nii või teisiti vajate suure tõenäosusega finantsasutuse tuge, sest Eestis on vähestel inimestel kodu ostmiseks piisavalt sääste.

Kui olete juba otsustanud pangalaenu võtta, siis on järgmine samm valida sobiv laenuprogramm. Korteri või maja ostmiseks pakutakse kahte tüüpi laenu: kodulaen ja hüpoteek.

Teile sobiva laenu valimisel peate lähtuma olemasolevast rahast.

Kui teie kontol on vähemalt 20% valitud eluaseme maksumusest, siis on võimalik saada eluasemelaen. Eluasemelaenu puhul saab ostetud vara omanikuks mitte pank, vaid teie. Ja ei ole täiendavat tagatist vaja.

Kui teil on vähe sääste, kuid teil või teie sugulastel on tagatiseks sobiv suvila, krunt või korter, siis saate võtta hüpoteeklaenu.

Hüpoteeklaen on kinnisvara tagatisel antav laen. See tähendab, et pank laenab teile eluaseme ostuks raha, aga selle tagasimaksmist garanteerib tagatis. Kuni laenu tasumiseni saab ostetud vara omanikuks pank.

Kõige tõsisem hüpoteegiga seotud risk on see, et kui laenuvõtjal on probleeme maksetega, on finantsasutusel õigus tagatis realiseerida.

Seetõttu hinnake sobiva laenutoote valimisel hoolikalt oma rahalisi võimalusi: siis toovad uued ruutmeetrid rõõmu ega ole koormaks.